Image: ARROW DOWN

Diabetes - Stručný prehľad

>> TYPY DIABETU
>> 
HYPERGLYKÉMIA (VYSOKÁ HLADINA GLUKÓZY V KRVI) A HYPOGLYKÉMIA (NÍZKA HLADINA GLUKÓZY V KRVI)

Diabetes - Stručný prehľad

Úvod

Život s diabetom môže byť náročný a vyčerpávajúci. Existuje nepreberné množstvo dostupných informácií, ktoré Vám pomôžu, ale Vy neviete, kde začať. Tiež si môžete myslieť, „Prečo práve ja?“ a cítiť sa osamelo. Napriek tomu nie ste sami. Mnoho ľudí žije s diabetom a žijú aktívny život naplno. Aj keď neexistuje žiadny liek na vyliečenie diabetu, diabetes môže byť liečený. S malou pomocou zo strany Vášho zdravotníckeho tímu, rodiny a priateľov sa môžete naučiť efektívne zvládať hladinu glukózy  v krvi.

Diabetes Mellitus nie je novým ochorením. V medicínskej literatúre bol opísaný už okolo roku 30 n. l.. Diabetes je grécke slovo, ktoré znamená „plynúť alebo odtekať“ a Mellitus je z latinského slova, ktoré znamená „sladený medom.“ Dávnejšie liečitelia, ktorí vytvorili názov diabetes mellitus, opisovali to, čo skutočne videli: ľudia s diabetom trpeli častým močením a ich moč bol sladký.

Pre lepšie pochopenie toho, čo sa stane, keď má človek diabetes (cukrovku) si vysvetlíme niekoľko pojmov:

Pankreas
Je orgán v tele, ktorý produkuje inzulín, ďalšie hormóny a tráviace enzýmy..

Inzulín:
Ide o hormón produkovaný B bunkami pankreasu (v Langerhansových ostrovčekoch), ktorý umožňuje telu využívať energiu získanú z jedla.

Glukóza
Cukor

Sacharidy:
Sacharidy, ktoré jete, sa premenia na glukózu (viac o sacharidoch neskoršie)

Glukóza je hlavným zdrojom energie pre telo. Keď jete a jedlo je strávené, glukóza získaná zo sacharidov z potravy putuje krvným riečiskom do tých častí tela, ktoré ju potrebujú. Keď začne rásť množstvo glukózy (cukru) v krvnom riečisku, z pankreasu je uvoľnený inzulín. Inzulín pomáha dostať cukor do buniek tela, kde je využitý k výrobe energie.

U ľudí s diabetom sa môže jednať o to, že buď nemajú žiadny inzulín, alebo majú nedostatok inzulínu alebo inzulín, ktorý je dostupný, nie je schopný správne fungovať. Preto pokiaľ máte diabetes, nie je cukor riadne prenášaný do Vašich buniek, a tak vo Vašom krvnom riečisku zostáva príliš veľké množstvo cukru. Hyperglykémia – vysoká hladina glukózy v krvi, nastáva vtedy, keď cukor zostáva skôr v krvnom riečisku, ako by bol využitý pre výrobu energie v bunkách tela. Pokiaľ sa nelieči, môže vysoká hladina glukózy v krvi poškodiť Vaše telo, a preto je dôležité naučiť sa, ako udržať hladinu glukózy v krvi v odpovedajúcich limitoch.

 

>>TYPY DIABETU

Typy diabetu

1 Čo je diabetes 1. typu?
Diabetes 1. typu nastáva vtedy, keď Váš pankreas už nemôže produkovať inzulín. Tento stav je spôsobený autoimunitnou deštrukciou (reakcia tela samo proti sebe) B buniek pankreasu, ktoré produkujú inzulín (v Langerhansových ostrovčekoch). Bežné symptómy diabetu 1. typu sú polyúria (zvýšené močenie), polydipsia (zvýšený smäd) a polyfágia (nadmerné jedenie), ktorá je neobvyklá u chudnutia, ktoré je tiež bežným symptómom tohto typu diabetu. Tieto príznaky nastávajú pomerne rýchlo. Uvedený typ diabetu sa môže vyskytnúť v každom veku, ale častejšie sa objavuje u mladých ľudí. Diabetes 1. typu sa nazýva juvenilný alebo inzulín-dependentný diabetes mellitus (IDDM) a predstavuje cca 5%-10% z celkovej populácie diabetikov.

Medical Management of Type 1 Diabetes, 4th Edition American Diabetes Association, 2004

2 Čo je diabetes 2. typu?
Diabetes 2. typu je spôsobený neschopnosťou B buniek pankreasu (Langerhansových ostrovčekov) produkovať dostatok inzulínu potrebného k zaisteniu potrieb tela. Telo, ale tiež nedokáže využiť inzulín, ktorý je produkovaný správne. Rizikové faktory spojené s diabetom 2. typu sú obezita, rodinná anamnéza, nedostatok pohybu a rasa alebo etnický pôvod. Často môžu symptómy chýbať alebo môžu byť mierne a objavujú sa priebežne už pred tým, ako je diabetes 2. typu diagnostikovaný. Diabetes 2. typu sa nazýva diabetes dospelých alebo non-inzulín-dependentný diabetes mellitus. Diabetes 2. typu predstavuje asi 90%-95% z celkovej populácie diabetikov.

Medical Management of Type 2 Diabetes, 5th Edition American Diabetes Association, 2004

Čo je tehotenský diabetes?
Tehotenský diabetes sa objavuje u tehotných žien spravidla v treťom trimestri tehotenstva (okolo 24. týždňa). S najväčšou pravdepodobnosťou to súvisí so zvýšenou potrebou inzulínu v priebehu tehotenstva. Vyskytuje sa asi u 3%-8% tehotných. Tento typ diabetu sa stráca na konci tehotenstva, ale ženy, ktoré zažili tehotenský diabetes, majú do budúcna väčšie riziko vzniku diabetu.

Pre viac informácií o tehotenskom diabete navštívte, prosím, stránky Americkej diabetologickej asociácie.

Zdroj: American Diabetes Association

Medical Management of Type 2 Diabetes, 5th Edition American Diabetes Association, 2004

Čo je pre-diabetes?
Pre-diabetes je stav, kedy hladina glukózy v krvi je vyššia ako je norma, ale nie je dostatočne vysoká na to, aby bol diagnostikovaný diabetes. Pacienti s pre-diabetom majú zhoršenú glykémiu nalačno (IFG), poruchu glukózovej tolerancie (IGT) alebo oboje a sú vystavení zvýšenému riziku rozvoja diabetu. Napriek tomu výskyt pre-diabetu nie je nevyhnutne podmienkou, že bude v budúcnosti diabetes diagnostikovaný, najmä v prípade, ak daná osoba zvýši svoju fyzickú aktivitu a zníží váhu.

ADA, Standards of Medical Care in Diabetes, 2008

Rizikové faktory
Je ťažké predpovedať, kto dostane diabetes, ale väčšina ľudí, ktorí diabetom ochorejú, spĺňajú jeden alebo viac rizikových faktorov. Ľudia, ktorí majú blízkeho rodinného príslušníka s diabetom 1. typu, majú väčšiu pravdepodobnosť získania diabetu, ako je u bežnej populácie. Rizikové faktory pre diabetes 2. typu sú:

  • Výskyt diabetu v rodine
  • Nadváha
  • Rasa
  • Vysoký krvný tlak
  • Nečinnosť
  • Ženy, ktoré mali tehotenskú cukrovku

Diagnostika
Diabetes je diagnostikovaný jedným z nasledujúcich testov a podľa potreby sa potvrdzuje v iný deň.

  • Plazmatická glukóza nalačno >7,0 mmol/L (>126 mg/dL)
  • Hladina glukózy v plazme 2 hodiny po požití 75g glukózy – orálny glukózový tolerančný test >11,1 mmol/L (>200 mg/dL)
  • Náhodná hladina plazmatickej glukózy >11,1 mmol/L (>200 mg/dL) plus symptómy diabetu, ako polyúria, (časté močenie), polydipsia (zvýšený smäd), nevysvetliteľný úbytok hmotnosti

ADA, Standards of Medical Care in Diabetes, Diabetes Care, 2008

>> HYPERGLYKÉMIA (VYSOKÁ HALDINA GLUKÓZY V KRVI) A HYPOGLYKÉMIA (NÍZKA HLADINA GLUKÓZY V KRVI)

Hyperglykémia a Hypoglykémia

Hyperglykémia (vysoká hladina glukózy v krvi)
Hyperglykémia (vysoká hladina glukózy v krvi) znamená, že množstvo cukru vo Vašom krvnom riečisku je vyššie, ako by malo byť. Symptómy hyperglykémie zahŕňajú: rozmazané videnie, bolesť hlavy, zvýšený smäd, časté močenie, podráždenosť, únavu a v priebehu určitého časového obdobia nevysvetliteľný úbytok hmotnosti.

Keď trpíte diabetom, nasledujúce situácie môžu spôsobiť vysokú hladinu glukózy v krvi: zjedenie väčšieho množstva jedla ako obvykle, vynechanie dávky liekov alebo inzulínu, choroba, nečinnosť alebo stres. Je dôležité vedieť, aké kroky môžete podniknúť v prípade, že Vaša hladina glukózy v krvi je vysoká, aby sa vrátila naspať do normy.

Pokiaľ máte vysokú hladinu glukózy v krvi, je užitočné určiť príčinu. Preto je v prípade vysokej hladiny glukózy v krvi potrebné rozmýšľať o tom, čo môže byť príčinou nárastu hladiny glukózy v krvi a o pláne, ako to zvládnuť.

Niekoľko užitočných vecí, ktoré môžete urobiť v prípade, že hladina Vášej glukózy v krvi je vysoká:

  • Pite veľa vody a nesladených tekutín (obmedzte tekutiny obsahujúce cukor, vrátane ovocných džúsov).
  • Dodržujte doporučené stravovanie (v prípade, že nemáte žiadny diétny plán, navštívte svoju diétnu sestru).
  • Užívajte svoje lieky predpísané lekárom. Pokiaľ zostáva hladina glukózy v krvi vysoká, navštívte Vášho lekára alebo diabetologického poradcu.
  • Merajte si hladinu glukózy v krvi, aby ste videli, či Vaše správanie prináša výsledky a hladina glukózy v krvi sa dostáva do normy.

Ak máte vysokú hladinu glukózy v krvi, ale doteraz sa cítite dobre, zvýšte svoju fyzickú aktivitu (napr. choďte na prechádzky). Vždy pred zahájením nového cvičenia sa pýtajte svojho lekára.

Medical Management of Type 1 Diabetes, 4th Edition, American Diabetes Association, 2004

Hypoglykémia (nízka hladina glukózy v krvi)
Za nízku hladinu glukózy v krvi (hypoglykémiu) sa označuje stav, kedy je hladina glukózy v krvi menšia ako cca 3,9 mmol/L (70 mg/dL), množstvo ľudí ale pociťuje symptómy už keď je ich hladina glukózy v krvi o trochu vyššia ako táto. Nízka hladina glukózy v krvi môže nastať, keď je vo Vašom systéme veľmi veľa inzulínu alebo ste nedostatočne jedli, vynechali jedlo, alebo mali veľmi veľa fyzickej aktivity bez dostatočného prísunu sacharidov, ktoré by uspokojili daný dopyt. Symptómy hypoglykémie zahŕňajú: pocit trasenia, potenie, slabosť, závrate, podráždenosť, veľké vyhladovanie a bolesť hlavy.

Pokiaľ pocítite, že ste hypoglykemický, urobte nasledujúce kroky:

  • Ak je to možné, skontrolujte hladinu glukózy v krvi.
  • Zoberte si niektorý typ rýchlych cukrov, ako napr. 3 glukózové tablety (môžete ich kúpiť v lekárni), ½ šálky ovocného džúsu, 3-4 tvrdé cukríky, müsli tyčinku alebo keksík, alebo ½ pohára limonády (nie diétnej).
  • Pokiaľ sa nezačnete cítiť lepšie v priebehu 10 - 15 minút, je najlepšie sa premerať a zjesť viac cukru.

Standards of Medical Care in Diabetes, American Diabetes Association, 2008

Kúpiť