Cestovanie s diabetom

Táto časť poskytuje podrobné rady o zvládaní diabetu počas rôznych spôsobov cestovania vrátane toho, ako zvládať bezpečnostné kontroly so zdravotníckymi pomôckami, upravovať inzulín podľa zmien časových pásiem a dodržiavať správny čas jedál počas cestovania.

 

Rýchle odkazy

Lietanie

Najprv navštívte webovú stránku vašej leteckej spoločnosti alebo iného prepravcu, aby ste si prezreli ich konkrétne pokyny pre cestujúcich s diabetom, keďže možno budete musieť vyplniť určité formuláre pred vašou cestou.

Označovanie

Je dôležité mať svoj inzulín a iné diabetické potreby vždy pri sebe. Uistite sa, že všetky vaše lieky sú riadne označené vaším menom a kontaktnými údajmi výrobcu. Vždy dodržiavajte pokyny vášho lekára, ako sú uvedené vo vašom cestovnom potvrdení, ako aj pokyny od výrobcu, ktoré nájdete na obale vašich pomôcok. Pri prechádzaní bezpečnostnou kontrolou je najlepšie predložiť tento dokument priamo bezpečnostnému personálu a informovať ich, že máte diabetes.

Kontrola

Aby ste sa vyhli zbytočným diskusiám alebo nedorozumeniam ohľadom diabetických pomôcok považovaných za 'nebezpečné' na letiskovej bezpečnostnej kontrole, je užitočné vopred informovať bezpečnostný personál, že prevážate zdravotnícke pomôcky. Okrem toho sa odporúča prísť skôr, ako je odporúčaný čas, pretože bezpečnostné kontroly týkajúce sa inzulínu a striekačiek môžu trvať o niekoľko minút dlhšie.1

 

Počas leteckej prepravy môžete nosiť tekutiny ako inzulín, džús alebo gély na liečbu hypoglykémie, dokonca aj v množstvách presahujúcich 100 ml. Zabezpečte, aby tieto položky boli ľahko dostupné a informujte bezpečnostnú službu počas kontroly. Injekčné striekačky a ihly sú tiež povolené vo vašej príručnej batožine za predpokladu, že so sebou nosíte injekčný liek (napr., inzulín).2

Všetky lieky vrátane injekčných liekov, ako je inzulín, musia byť sprevádzané lekárskym povolením od vášho lekára.

Úprava inzulínu pri zmene časových pásiem

  • Pred úpravou liečebného plánu alebo dávkovania zvážte konzultáciu so svojím lekárom alebo diabetologickým poradcom.
  • V závislosti od toho, či cestujete na východ alebo na západ, sa dĺžka vášho cestovného dňa môže líšiť, čo môže ovplyvniť dávkovanie inzulínu.
  • Ak cestujete medzi časovými pásmami, je dôležité, aby ste si so svojím lekárom alebo diabetologickým poradcom prekonzultovali stravovací a inzulínový plán.2
 

Počas vášho letu: Spánok a strava

Ak plánujete počas letu spať, uistite sa, že nevynechávate časy jedla alebo liekov. Nastavte si budík na telefóne alebo inom zariadení alebo požiadajte posádku lietadla o pomoc s dodržiavaním vášho rozvrhu.

Pred letom sa určite informujte u svojej leteckej spoločnosti, že vyžadujete potrebujete špeciálne jedlá prispôsobené pre ľudí s diabetom. Je tiež dobré zbaliť si ďalšiu desiatu alebo dve, spolu s inzulínom, v prípade, že nebudete schopní presne počítať sacharidy v neznámom jedle, čo by mohlo viesť k hypo- alebo hyperglykémii. Pri cestovaní cez rôzne časové pásma majte na pamäti, že jedlá sa budú podávať v inom čase ako zvyčajne, čo môže narušiť váš bežný rozvrh jedál. Snažte sa tomu prispôsobiť lieky a vopred si zistite, ako najlepšie zvládnuť tieto zmeny.

Príchod do vašej destinácie a zmena času

Ak používate inzulín a po cestovaní medzi časovými pásmami pociťujete pásmovú chorobu, je nevyhnutné skontrolovať si hladinu glukózy v krvi hneď po príchode. Pásmová choroba (Jet lag) môže spôsobiť, že sa budete cítiť extrémne unavení alebo nezvyčajne bdelí, čo môže sťažiť rozpoznanie, či je vaša hladina glukózy v krvi príliš vysoká alebo príliš nízka. Uvedomte si to a počas tohto adaptačného obdobia si častejšie sledujte hladinu glukózy v krvi.

 

Cestovanie autom a loďou

Tu je niekoľko všeobecných rád pri cestovaní po ceste.

  • Keď cestujete po ceste, je nevyhnutné pravidelne monitorovať hladiny glukózy v krvi, aby ste zabezpečili, že zostanú v bezpečnom rozmedzí. Odporúčame robiť si prestávky na kontrolu hladiny glukózy v krvi približne každé dve hodiny, pretože vám to môže pomôcť udržať si prehľad o akýchkoľvek výkyvoch a vyhnúť sa potenciálnym komplikáciám počas cesty.
  • Lieky na hypoglykémiu majte poruke v aute, aby ste k nim mali v prípade potreby rýchly prístup. Nezabudnite si vziať lieky, jedlo a občerstvenie a uistite sa, že ich užívate v správnom čase. Nastavenie pripomienok v telefóne vám môže pomôcť udržať si prehľad.
  • Ak sa u vás vyskytne hypoglykémia, nešoférujte aspoň 45 minút po tom, čo sa hladina glukózy v krvi vráti do normálu. Nezabudnite si vopred naplánovať akékoľvek potenciálne situácie, ako sú dopravné zdržania alebo problémy s autom.
  • Zoberte si so sebou viac jedla a pitia, než by ste mohli potrebovať.
 

Loď/Výletná loď:

  • Ak máte sklony k morskej chorobe, je nevyhnutné mať okrem bežných liekov proti nevoľnosti z cestovania, k dispozícii aj rýchlo pôsobiace sacharidy v tekutej forme. Pred cestou sa oboznámte s možnými účinkami nevoľnosti z pohybu, ako je dehydratácia a kolísanie hladiny glukózy v krvi, a poraďte sa so svojím lekárom.
  • Pri plánovaní plavby si vopred vyžiadajte jedálny lístok, aby ste si ho mohli preštudovať. Je dobré vopred prediskutovať svoje možnosti s výživovým poradcom a podľa toho si naplánovať stravovanie.
 

Turistika

Turistika osamote sa neodporúča. Ak sa však rozhodnete pre túto možnosť, zvážte tieto tipy:

  • Uistite sa, že informujete niekoho o vašej trase a očakávanom čase návratu. Zostaňte v pravidelnom kontakte, aby vám ostatní mohli pomôcť lokalizovať vás, ak nastanú akékoľvek problémy.
  • Vyššie nadmorské výšky môžu ovplyvniť vaše hladiny glukózy v krvi a zásoby, ktoré si prinesiete! Majte na pamäti, že turistika vyžaduje veľa energie preto si nezabudnite zbaliť dostatok jedla a vody na cestu.
  • Vždy noste so sebou lekárničku.
 

Informácie poskytnuté na tejto webovej stránke nenahrádzajú odborné lekárske poradenstvo. Prosím, poraďte sa so svojím zdravotníckym odborníkom pre personalizované rady prispôsobené vašim špecifickým potrebám a zdravotnému stavu.

Nepodporujeme ani nekontrolujeme obsah webových stránok tretích strán. Aj keď sa snažíme poskytovať presné a užitočné informácie, nezodpovedáme za obsah, presnosť alebo spoľahlivosť žiadnych externých stránok. Prosím, prečítajte si podmienky používania a zásady ochrany osobných údajov všetkých webových stránok tretích strán, ktoré navštívite.

Referencie:

1. IDF. Travelling and Diabetes. Published December 21, 2020. Accessed Mach 24, 2025. Available from: https://idf.org/europe/media/uploads/sites/2/2023/06/AwarenessPaper-DiabetesAndTravelling-21Dec2020_compressed.pdf

2. Diabetes Canada. Air travel. Accessed Mach 24, 2025. Available from: https://www.diabetes.ca/learn-about-diabetes/your-rights/air-travel